Dnia 16 października 2018 r. Skrzaty z grupy V wyruszyły pociągiem na wycieczkę do Perkowic, gdzie w Pracowni Kulinariów Regionalnych poznawały tradycje, zwyczaje i obrzędy naszego regionu. Zwiedziły pomieszczenia pracowni, oglądały sprzęty, jakich używały nasze babcie i prababcie, poznały różne potrawy kuchni regionalnej, które znalazły się na Liście Produktów Tradycyjnych. To właśnie tam, pod czujnym okiem pań pracujących w tym ośrodku, przedszkolaki zamieniły się w piekarzy. Samodzielnie wykonały ciasteczka z cukrem i rogaliki według przepisu gospodyń z Perkowic, pochodzącego z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Specjały te stanowią dziedzictwo kulinarne społeczności lokalnej tych okolic. Dzieci z wielkim zaangażowaniem ugniatały, wałkowały, kroiły, dekorowały, a na koniec zjadały samodzielnie wykonane pyszności. Były też rozmowy oraz wspólne zdjęcia z paniami, które wprowadziły nas w klimat dawnych lat. Czekając na upieczenie się ciasteczek zorganizowaliśmy ognisko i pieczenie kiełbasek. Były zabawy na placu oraz przy muzyce na sali. Po dniu pełnym wrażeń wróciły do przedszkola bogatsze o nowe doświadczenia i umiejętności.

Dnia 2.10.2018r. dzieci z oddz. V ,,Skrzaty" odbyły wycieczkę do Ośrodka Sportu i Rekreacji ,,Wiosenny Wiatr" w Woskrzenicach Małych na ,,Święto pieczonego ziemniaka". Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji, po których smaczne były kiełbaski i oczywiście samodzielnie zebrane i upieczone w ognisku ziemniaki.

Dnia 28. 09. 2018r grupa ,,Skrzaty" z oddz. V uczestniczyła w wycieczce do WORD w Białej Podlaskiej z okazji Dni otwartych WORD. Było bardzo wesoło, bezpiecznie i słodkie smakołyki.

Dnia 24 września został ogłoszony Świętem Grzyba. Grupa ,,Skrzaty " 5-6 latki również uczestniczyła w tej uroczystości. Dzieci dowiedziały się jakich części składa się grzyb, poznały różne odmiany grzybów i dowiedziały się jakie są ich różnice w wyglądzie. Teraz już wiedzą, że grzyby pomimo kuszącego zapachu i wyglądu, mogą być bardzo trujące i nigdy nie należy ich zrywać bez obecności dorosłego, który zna się na ich odmianach. Niech zdobią nasze lasy i parki!!!